“Huma Quşu” Təhsilə Yardım Fondu “Humayın Qarabağ təqaüdü” müsabiqəsinə start verib
“Huma Quşu” Təhsilə Yardım Fondu təhsilə dəstək missiyası çərçivəsində ilk dəfə olaraq “Humayın Qarabağ təqaüdü” müsabiqəsini elan edib. Müsabiqə işğaldan azad edilən ərazilərimizin inkişafına dəstək olmaq, bu torpaqlarda təhsil işığını daha gur yandırmaq məqsədilə Qarabağ Universitetində təhsil alan gənclərimiz üçün nəzərdə tutulub.
Müsabiqə nəticəsində seçiləcək 5 qalibin hər birinə 1000 AZN məbləğində təqaüd təqdim olunacaq.
Təqaüdə müraciət etmək üçün namizədlər aşağıdakı tələblərə cavab verməlidir:
* Azərbaycanda və xaricdə yaşayan Azərbaycan vətəndaşları;
* Müraciət etdikləri vaxt 16-35 yaşı olan şəxslər;
* Yüksək akademik göstəricisi olanlar;
* Ailə üzvlərinin gəliri adambaşına 600 AZN-dən az olanlar (maliyyə sənədlərini təqdim etməklə).
Təqaüdə müraciət etmək istəyənlər ərizə formalarını “Huma Quşu” Fondunun rəsmi saytından (https://humagushu.az/az/Apply) yükləyə bilərlər. Onlayn müraciət formatında cavabların “saxlanılması” üçün müraciət forması (https://humagushu.az/az/essay) doldurulmalıdır.
Sualların cavablandırılması ilə yanaşı humagushufund@gmail.com elektron poçt ünvanına (mövzu hissəsinə təqaüdün adını yazmaqla) aşağıdakı sənədlərin göndərilməsi tələb olunur:
1. Ən yeni qiymət cədvəli;
2. Maliyyə sənədləri (ailə üzvlərinin gəliri barədə sənəd) və/və ya iş yerindən arayış (əməkhaqqı göstərilməklə);
3. Ailə tərkibi haqqında arayış;
4. Təhsil xərclərini qarşılamaq üçün lazım olan vəsait (excel sənəd formatında hazırlanmaqla nümunə:https://shorturl.at/ctXly).
Müraciət edənlərin nəzərinə çatdırılır ki, sənədlər olmadan edilən onlayn müraciətlər natamam hesab olunacaq. Bütün sənədlər bir elektron məktubda göndərilməlidir. Hər hansı sənəddə düzəlişə ehtiyac yaranarsa, bütün sənədlər yenidən bir məktuba əlavə olunaraq birlikdə göndərilməlidir, əks təqdirdə müraciət qəbul edilməyəcək. Sualların cavablandırılması zamanı AI alətlərindən (ChatGPT, Gemini, Copilot, Jasper AI və s.) istifadə olunmamalıdır. Kart üzrə hesabdan çıxarış maliyyə sənədi hesab edilmir.
E-ərizələrin son təqdimetmə tarixi 31 oktyabr 2026-cı ildir.
Müsabiqənin seçim mərhələlərinə təqdim olunan sənədlərin müzakirəsi, müraciətlərin qiymətləndirilməsi, intervü və qaliblərin elan olunması daxildir.
Təqaüd müsabiqəsinin seçim mərhələlərini fondun saytından izləmək, müraciət prosesi barədə əlavə məlumat üçün humagushufund@gmail.com ünvanına müraciət etmək mümkündür. Müsabiqənin nəticələri noyabr ayının sonlarında açıqlanacaq.

As part of its mission to support education, the Huma Quşu Educational Support Fund has announced the “Humay’s Karabakh Scholarship” competition for the first time. The competition is intended for young people studying at Karabakh University, with the aim of supporting the development of Azerbaijan’s liberated territories and further strengthening the light of education in these lands.
As a result of the competition, five winners will each receive a scholarship of AZN 1,000.
To apply for the scholarship, candidates must meet the following requirements:
- Candidates with strong academic performance;
- Candidates whose family income is less than AZN 600 per person (supported by financial documentation).
Those wishing to apply can download the application forms from the official website of the Huma Quşu Fund. To save responses when completing the online application, applicants must also complete the designated application form.
In addition to answering the application questions, applicants are required to send the following documents to humagushufund@gmail.com, indicating the name of the scholarship in the subject line:
1. The most recent academic transcript;
2. Financial documents confirming the income of family members and/or an employment certificate indicating salary;
3. A certificate of family composition;
4. Funds required to cover educational expenses (to be prepared in Excel format – sample:https://shorturl.at/ctXly)
Applicants are reminded that online applications submitted without the required documents will be considered incomplete. All documents must be sent in a single email. If any document requires correction, all documents must be attached and resubmitted together in a single email; otherwise, the application will not be accepted.
Applicants must not use AI tools (such as ChatGPT, Gemini, Copilot, Jasper AI, etc.) when answering the application questions. A bank account statement is not considered a valid financial document.
The deadline for submitting e-applications is 31 October 2026.
The selection process consists of the following stages: review of submitted documents, evaluation of applications, interviews, and announcement of the winners.
Applicants can follow the stages of the scholarship selection process through the Fund’s website. For additional information regarding the application process, applicants may contact humagushufund@gmail.com.